A 10 legfontosabb magyar történelmi esemény, mely filmvászonért kiált
10. A Rákóczi-szabadságharc (1703-1711)
Eleve II. Rákóczi Ferenc élete remek filmtéma lehetne, hát még a szabadságharc, mely az első igazi szembenézés volt a Habsburg uralommal. Egy esetleges erről szóló film a különféle kül- és belpolitikai csatározásoktól kezdve a valódi csatákon át egészen a hősies helytállásig elmesélhetné a magyar történelem egyik legjelentősebb szabadságharcát. Izgalmas, látványos és megható filmes alapanyag.
9. Mária Terézia uralkodása (1740-1780)
A német-római császár felesége a Habsburg-ház szülöttjeként látta meg a napvilágot, és aztán negyven éven át tartó uralkodása ellentmondásos mérföldkő a magyar történelemben. Intézkedései révén eleve helyet követel magának a listán, de az a tény, hogy a magyar történelem talán legfontosabb női szereplőjéről van szó, egyértelműen bizonyítja: uralkodása egy grandiózus filmvászonért kiált.
8. A pozsonyi csata (907)
Mi lehetne a legjobb reklám egy olyan csatának, mely mind a mai napig nem kellően megbecsült? Természetesen egy olyan film, mely a csata előzményeit, magát a diadalt és a harc következményeit mutatná be korhű módon és részletesen. A nagy sikerű csatáról eddig kevesen hallottak, pedig óriási jelentőséggel bírt, hiszen nemcsak ez volt a legelső honvédő háborúnk, hanem ezzel fejeződött be a honfoglalás is.
7. A Kádár-korszak, ill. Kádár János politikai szerepvállalása (1957-1989)
A korszakról valószínűleg nem lehetne egy mindenki számára elfogadható és tetsző alkotást készíteni, de mivel a filmművészet - ahogy azt neve is mutatja - művészet (nem pedig tudomány), szubjektív látásmóddal és értékeléssel hozzá lehetne nyúlni a témához. Mivel ez a korszak egyáltalán nem volt olyan régen, a film anyagi sikere garantált volna.
6. A tatájárás, ill. IV. Béla uralkodása (1241-1242; 1235-1270)
Az európai jelentőségű történelmi esemény igencsak rányomta a bélyegét a magyar történelem alakulására. Országunk pusztulása és újjászületése - ezt lehetne filmre vinni, a harcokon túl IV. Béla, vagyis "a második honalapító" királyunk politikájára koncentrálva.
5. Horthy Miklós, ill. a Horthy-korszak (1920-1939)
A Horthy nevével fémjelzett korszakról is - akárcsak a Kádár-korszakról - csak egy, politikától fűtött filmadaptációt lehetne készíteni, de nem baj, mert erre is szükség lenne. Jó-rossz intézkedéseinek okaira világíthatna rá a film, mégpedig úgy, hogy közben se a jó, se a rossz döntéseket nem hangsúlyozná túl. Nehéz lenne? Igen, de egy igazi alkotót a kihívások motiválnak.
4. A nándorfehérvári diadal, ill. Mátyás uralkodása (1456; 1458-1490)
A nándorfehérvári diadal a magyar történelem legismertebb sikeres harca, Mátyás pedig a legnépszerűbb magyar uralkodó. E két témából egy igazi, lélekemelő, pátosszal átitatott filmkölteményt lehetne alkotni, melyre mind a szakma, mind a közönség kíváncsi lenne, ebben biztos vagyok. Érdekes megvilágítással a mondabeli Mátyást végre felválthatná Mátyás, az ember, és katartikus volna megtapasztalni a nagy formátumú királyt esendő halandóként látni.
3. Az 1848-1849-es szabadságharc és forradalom
Az 1848-49-es szabadságharc a magyar történelem leghíresebb háborús konfliktussorozata, és ez önmagában elegendő indok a filmadaptációra. Politikai ármánykodás, kisebb-nagyobb harcok tömkelege, nagyszerű hadvezérek és államférfiak színre lépése és elhullása, hősies fegyverletétel. Ezek mind filmvászonért kiáltanak, csak lesz-e bárki olyan bátor és öntudatos, hogy képesnek érezze magát arra, hogy elkészítse a filmet?
2. Az államalapítás (1000-1001)
I. (Szent) István színre lépésének eseményei (pl. Koppány lázadása, a kereszténység felvétele stb.) az államalapítás körülményeit jelentik, melyen nyomán egy film bemutathatná a magyar állam megszületésének visszásságait, ill. nehézségeit.
1. Trianon (1920 június 4.)
Listám élén az a párizsi békeszerződés áll, melynek száz éves évfordulója 5 év múlva lesz, ami azt jelenti: most nyílna a legjobb alkalom arra, hogy végre méltó emléket állíthassunk a magyar történelem egyik legnagyobb tragédiájának. Több lehetőség is adott: a történéseket a film a nagypolitika szereplőinek a szemszögéből mutathatná be, vagy akár egy elszakított magyar család történetén keresztül.